Zawsze  młodo

bez skalpela, botoxu, strzykawki...

pospolite?

Gwiazdnica na skórę - zmniejszy widoczność porów, ujędrni, wygładzi, ujednolici koloryt i rozjaśni. Stosować ją można w postaci papki ze świeżego ziela,  kąpieli lub w maściach

Wodny wyciąg i sok z gwiazdnicy łagodzi objawy świądu, zaczerwienienia i trądziku różowatego. Zmiękcza naskórek i wągry, ułatwia oczyszczanie porów. Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i suchego zapalenia skóry. Podnosi wilgotność skóry, poprawia jej elastyczność. Stosowana doustnie i zewnętrznie wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Dawno temu naparami z gwiazdnicy stosowano  po większych balangach, gdyż łagodziło to skutki przepicia. Ponadto uważana była za dobrą roślinę „postną”, wspomagającą odtruwanie i wzmacnianie organizmu. Kąpiele w mocnym odwarze z ziela pomocne przy obrzękach nóg, a okłady ciepłe z ziela – przy bólach reumatycznych, w lumbago oraz przy przeciążeniu ścięgien tu dodałbym jeszcze sabelnik i żywokost.


Niecierpek

Działa oczyszczająco, zapobiega przesuszeniu skóry

Łagodzi objawy AZS, poprawia kondycję skóry trądzikowej. Zmniejsza zaczerwienienia skóry, przyśpiesza regenerację. Okłady z naparów niecierpka przyniosą ulgę przemęczonym powiekom, rozjaśnią koloryt i zmniejszą obrzęk – tzw „worki” pod oczami.

Płukanki w naparze z ziela z owocami wzmacniają włosy i blokują wpływ androgenów na cebulki włosowe. Okłady z naparu na oczy leczą stany zapalne i alergiczne spojówek. Z praktyki: wspomaga gojenie owrzodzeń na stopie cukrzycowej .


Dąbrówka rozłogowa pomocna w atopowym zapaleniu skóry, działa gojąco na rany, wspomaga ziarninowanie skóry, obkurcza pory, doskonała do leczenia odmrożeń, odparzeń oraz odleżyn. Hamuje odczyny alergiczne. Doskonale goi rany po ukąszeniu owadów. Do leczenia wyprysków alergicznych, trądziku i łojotoku. Napar stosowany do przemywania skóry i okładów na obolałe miejsca działa wyraźnie przeciwzapalnie i antyseptycznie.

Do pielęgnacji delikatnej skóry okolic oczu wykorzystuje się wyciągi ze świetlika, z pietruszki, rumianku, aloesu, nagietka i arniki, które zapobiegają powstawaniu obrzęków oraz rozjaśniają cienie pod oczami.